10 minčių apie automobilius

automobiliai

Mechanikams rūpimas klausimas – autoserviso įranga. Vairuotojams rūpimas klausimas – automobilio stovis. Ir vieni, ir kiti galvoja apie mašinas. Jų pagaminama ir nuperkama daug, be to, kiekviena transporto priemonė susijusi su įdomiomis prielaidomis. Jūsų dėmesiui – dešimt minčių apie tai, kas turi keturis ratus ir vairą.

  1. Autoserviso įranga yra svarbi, bet darbo kokybė – meistrų rankose. Kad ir kokie geri įrankiai, kad ir koks puikus garažas, automobilio priežiūros ir taisymo darbus geriausiai atliks žmogus, kuriam ši sritis nekelia atmestinumo.
  2. Šiuolaikinėse mašinose yra gerokai daugiau elektronikos, nei senose. Juokaujama, kad „anais laikais“ taisymas buvo kaip dukart du. Pakakdavo vieno kito primityvaus įrankio. Dabar vos tik kas – reikia diagnostikos. Automobilis tampa labiau ne karieta o kompiuteriu.
  3. Transporto priemonės pirkimas – nemažos išlaidos. Tačiau klaidinga teigti, kad šios išlaidos vienintelės. Pavyzdžiui, jeigu įsigyjate naudotą automobilį už tris tūkstančius, visai tikėtina, kad per kelerius mietus jo eksploatacijai išleisite dar tiek pat. Bet patogumas ir laiko sąnaudos, palyginti su viešuoju transportu, viską atperka.
  4. Didelius automobilius žmonės renkasi ne tik todėl, kad nori pasirodyti. Štai penkių asmenų šeimai nepakaktų trejų durelių miesto automobiliuko, kur nei įsitaisytų visi patogiai, nei daiktams bagažinėje vietos pakaktų. Ką ir kalbėti apie kai kurių kelių būklę – su mažu, žemu ir lengvu automobiliuku tai būtų ne važiavimas, o dardėjimo iššūkis. Žinoma, tai nereiškia, kad mažas yra blogas. Čia veikiau kontrargumentai tikinantiems, jog didelis automobilis – neva nepagrįstas pirkinys. Turbūt logiškiausias atsakymas: kai kada pagrįstas, kai kada ne.
  5. Kiekvienas automobilis turi specifinių silpnų vietų. Kad ir kaip norėtųsi tokios mašinos, kuri sėkmingai atliktų savo funkcijas be jokių gedimų ir trūkumų, vargu ar toks šedevras kada nors pagamintas. Tai puikiai atskleidžia įvairių markių mėgėjų diskusijos. Pavyzdžiui, kalbama, kad tam tikras modelis yra labai geras, bet vis tiek užsimenama apie kokią specifinę vietą (galbūt sankaba nėra labai patvari, gal arkos rūdija, o gal salono apdaila greitai apsitrina ir tampa neestetiška).
  6. Net jei giriamasi, kad naudojama moderni autoserviso įranga, tai nereiškia, kad ji universali ir galinti atitikti visus poreikius. Sakykim, teikiamos benzininių variklių remonto paslaugos. Vadinasi, elektromobilio taisymas jau prasilenktų su kompetencija.
  7. Nors kartais šnekama, kad tikslingiau rinktis viešąjį transportą, dažnokai važiavimas automobiliu pasirodo priimtinesnis. Ne tik dėl patogumo, bet ir todėl, kad galima lanksčiau planuoti savo laiką. Yra ir kita priežastis. Įsivaizduokite, kad turite nuvykti į tris vietas – vienoje pasiimate sutaisytą kompiuterį, kitoje nusiperkate batus, trečioje susitinkate su verslo partneriais. Viešasis transportas neprisitaikys prie kiekvieno jūsų poreikio, nepalauks keletą minučių, kol pasiimsite tą sutaisytą kompiuterį… Automobilis – kas kita.
  8. Mašinų dizainas paprastai būna kryptingas. Nauja modelio karta – tęstinumas. O ir skirtingų markių automobiliai vienu ar kitu laikotarpiu turi tam tikrų panašumų. Tai gali būti chromuota juostelė, einanti per bagažinės dangtį ir jungianti galinius žibintus. Arba vis didesnių matmenų radiatoriaus grotelės.
  9. Šiuolaikiniai automobiliai – didesni už senesnius. Ne tik grotelės, apie kurias ką tik rašėme, bet ir patys automobiliai auga. Tiek į ilgį, tiek į plotį. Kartais ir į aukštį. Jei vairuojate kokių aštuoniolikos metų senumo kompaktinį sedaną ir nuspręsite nuvykti į autosaloną, turbūt nustebsite: gerokai naujesnė to paties modelio karta bus gerokai išaugusi.
  10. Teorinė ir reali ekonomija skiriasi. Tai, kas būna nurodyta, paprastai ne visai atitinka realybę. Brošiūroje skelbiama, kad automobilio degalų sąnaudos yra 5 litrai šimtui kilometrų? Tikėtina, kad realiomis sąlygomis jos bus bent litru didesnės, o gal ir visus aštuonis pasieks…

Kad ir ką kalbėtume apie mašinas, autoserviso įranga iš mados neišeina. Nes patogieji ratuočiai, deja, kartais genda.